2021-től tilos lesz tányérokat, szívószálakat, műanyag evőeszközöket forgalmazni vagy használni az Európai Unióban. A plasztik helyett más anyagot – például fát – lehet csak használni.
Elfogadta az egyszer használatos műanyagok betiltására vonatkozó javaslatot tegnap az Európai Unió általános ügyekkel foglalkozó tanácsa – közölte az MTI.
A műanyagszennyezéssel szembeni fellépés jegyében hozták meg a döntést. A tájékoztatás szerint az új irányelv szigorú szabályokat ír elő azokra a termék- és csomagolástípusokra, amelyek megtalálhatók az európai partokat szennyező, tíz leggyakrabban előforduló hulladék között.
A rendelkezés megtiltja egyes olyan eldobható termékek használatát, amelyek alternatív módon helyettesíthetőek. Ezenfelül konkrét intézkedéseket vezet be a leggyakrabban hulladékká váló műanyagtermékek használatának visszaszorítása érdekében.
Az irányelv értelmében 2021-től tiltólistára kerülnek az egyszer használatos:
* tányérok
* evőeszközök
* szívószálak
* lufipálcák
* fültisztító pálcikák
* oxidatív úton lebomló műanyagok, ételtartók és expandált polisztirolból készült poharak
használata
Ezeket alternatív termékekkel kell helyettesíteni.
A tagállamok megállapodtak abban, hogy 2029-re elérik a műanyag palackok begyűjtésére meghatározott 90 százalékos célértéket, továbbá arról is, hogy a műanyag palackoknak legkésőbb 2025-ig legalább 25 százalékban, 2030-ig pedig 30 százalékban újrahasznosított anyagból kell készülniük majd.
Az új szabályok elfogadása az eljárás utolsó lépését jelenti, a tiltás véglegessé vált.
You may also like
-
Évente akár 50 ezer forintot spórolhatnánk, ha tudatosabbak lennénk a konyhában
-
Ezzel a módszerrel nevelnék környezetvédelemre a gyerekeket
-
Az ökológiai területek növekedését és a biotermékek piacának szélesedését várja idén az ÖMKi
-
Tárgyak tűlevélből, kávézaccból és hulladékból
-
A magyarok még csak elméletben környezettudatosak