Zéró karbonemisszióra vállalkozik nyolc európai város, köztük Budaörs is. Egy most kötött megállapodás értelmében a század közepére nullára csökkentik az ingatlanállomány karbonkibocsátását.
A lakók jólétét, a helyi gazdaságot és a környezetvédelmet is szolgálná az a célkitűzés, mely szerint közösen fejlesztenek és vezetnek be egy, az épített környezet felújítására és korszerűsítésére vonatkozó keretmegállapodást; ennek fő célja a karbonemisszó drámai csökkentése.
Az aláírók a következő években helyi adatokra hivatkozva az országos politikai döntéshozóknál is lobbiznának annak érdekében, hogy hasonlóan ambiciózus szabályozást dolgozzanak ki az országos épületállományra is. 2050-ig így elérhető lenne az a cél, hogy a globális felmelegedés mértéke ne haladja meg a 1,5 Celsius-fokot az iparosodás előtti szinthez képest.
A karbonkibocsátást – amelynek zömét a szén-dioxid-kibocsátás adja – úgy lehet ellentételezni, azaz semlegesíteni, hogy olyan zöld projekteket támogatunk, amelyek üvegházhatású gázok kibocsátását elkerülik vagy megkötik.
Erre általában a megújuló energia (szél-, víz- biomassza és naperőművek stb.) projektek a legalkalmasabbak, amelyek kiváltják a fosszilis energia (szén, kőolaj, földgáz) felhasználást. A metánkibocsátások elkerülhetőek például hulladékgazdálkodási technológiaváltással, a dinitrogén-oxid kibocsátások a műtrágya használatának helyettesítésével.
A szén-dioxid kibocsátásokat lehetőség van megkötni is, például talajművelési technológia cserével vagy erdőmentés, erdőtelepítés révén.
A vállalásban a következő nyolc város vesz részt:
• Leeds, Egyesült Királyság
• Dublin, Írország
• Velika Gorica, Horvátország
• Budaörs, Magyarország
• Padova, Olaszország
• Madrid, Spanyolország
• Wroclaw, Lengyelország
• Eskisehir, Törökország
A Build Upon2 című vállalást a Zöldépítési Világtanács (World Green Building Council – WorldGBC) hívta életre. A program megvalósítását, illetve a WorldGBC-t a városok zöldépítési tanácsai is támogatni fogják, az Európai Klímaszövetség és a Buildings Performance Institute Europe (BPIE) kutatóintézet mellett – közölte a portfolio.hu.
You may also like
-
A most kifejlesztett legfehérebb festék segíti az épületek, ezáltal a bolygó hűtését
-
Megtisztítja a szmogos levegőt Varsó új falfestménye – 780 darab fát vált ki a belvárosban
-
Közép-Európa legnagyobb, háromdimenziós függőkertje és cseresznyefa-liget is van a most megnyílt Széllkapuban
-
A dűnék közé tervezett ház önfenntartó és egyáltalán nem szennyezi a környezetet
-
Hulladékból készít téglát egy skót mérnök, ami jobban szigetel a hagyományosnál