Közel százkilencven éve, 1743. május 20-án született az első osztrák méhészeti iskola megteremtője, vezetője, az Európai méhészet fontos alakja, Anton Jansa. Eredetileg festőnek tanult, de jobban vonzotta a természettudomány és különösen a méhek világa. Így került a bécsi akadémia professzori székbe, ahol a méhészkedés tudományát oktatta. Már Jansa is azt oktatta növendékeinek, hogy a méz az egészséges élet egyik alapeleme, több mint édesség, hiszen olyan gazdag biotikumokban.
Az ENSZ 2017-ben döntött arról, hogy május 20-án a méhek kiemelt védelmére és az ökológiában betöltött fontos szerepére hívja fel a figyelmet, ezért a mai napot a méhek világnapjának nyilvánították. A figyelem annál inkább is egyre időszerűbb, mert a méhészek helyzete évről-évre romlik, aminek jól körülírható oka van.
Fotó: Anna Reiff/Unplush
Ahogyan arról lapunkban már beszámoltunk, évek óta megfigyelhető a méhek tömeges méhcsalád-összeomlás és kaptárelhagyása. Magyarországon tavaly ez az arány húsz százalék volt, idén tavasszal már 50 százalékot jósoltak. Az okokat egyelőre sem a Nébih, sem az Országos Méztermelők Szövetsége nem tudja, de vizsgálja.
Az Ökológiai Mezőgazdasági Intézet mindenkinek felhívja a figyelmét a méhek védelmére:
– Hagyj teret nekik, ne vágj le egyszerre minden virágzó növényt, gyomot;
– Ha van kerted gondoskodj arról, hogy mindig legyen virágzó növény benne;
– Ha városban élsz, az erkélyre, ablakpárkányra is ültess virágot;
– Részesítsd előnyben az ökológiai gazdálkodásból származó élelmiszereket, ezzel is védve a környezetet, egyúttal a beporzó rovarokat.
You may also like
-
Virágos sávok kialakításával segíthetjük a biodiverzitást akár a kertünkben is
-
Egy magyar kutató rájött, hogyan védhető meg a vitamindús kápia paprika a melegtől
-
Annyi sok haszna van a közösségi kerteknek, hogy éppen most is kialakítanak egyet
-
Tájfajta paradicsomok Magyarország kiválóságai között
-
Segít megtervezni a biokerted egy új magyar applikáció