Az innovatív eszköz, melyet az Abdullah Királyi Tudományos és Technológiai Egyetem kutatói fejlesztettek ki, nemcsak megújuló energiaforrás, hanem alternatívát kínál a víz energiahatékony tisztítására.
A jelenlegi víztisztító berendezések gyakran nagy mennyiségű villamosenergiát fogyasztanak, és olyan infrastruktúrát igényelnek, amely sok közösség számára nem elérhető – ezek a közösségek pedig nem jutnak hozzá a biztonságos ivóvízhez. A drámai helyzet a világon több mint 780 millió embert érint.
„Az érintett emberek akár több órát gyalogolnak a távoli forrásokból származó vízért naponta, és több métert kell lefúrniuk a földben, hogy megfelelő ivóvízhez jussanak” – mondta Peng Wang, az Abdullah Királyi Tudományos és Technológiai Egyetem munkatársa, a kutatás vezetője a The Guardiannek.
Wang és munkatársai a Nature Communications folyóiratban leírják, hogyan működik a fejlesztés:
A készülék tetején egy vízszintes szilícium napelem van, ez alatt pedig több szint épül fel, amelyeken keresztül sóoldatot, sós vagy szennyezett felszíni vizet futtatnak át. A napelemből származó hulladékhő felmelegíti a közvetlenül alatta elhaladó sós vizet – a víz elpárolog, áthalad egy membránon, és kondenzálódik, hogy tiszta vizet hozzon létre. Ezt követi a hőkezelés; a folyamat aztán megismétlődik a következő szinten. A tisztított víz kifolyik a készülékből, ahol a közösség összegyűjti.
Grafika: Nature Communications
„A keletkező tiszta víz felhasználható a növények öntözésére is, ami lehetővé teszi a sivatagi mezőgazdaság működtetését” – jelzi a kutató.
A fejlesztés egyik kiemelt eredménye, hogy a technológia a víz ólom-, réz-, nátrium-, kalcium- és magnéziumszintjét az Egészségügyi Világszervezet által biztonságosnak tartott szint alatt tartja. Felhőtlen körülmények között a napelem energiahatékonysága körülbelül 11% volt, magasabb a vártnál. Bár nem a mostani fejlesztés az első, amely napkollektoros desztillációt alkalmaz, mégis különösen előnyös, mert kétféle eszközt kombinál. Emellett tengervízből a hagyományos napkollektoroknál gyorsabban állított elő ivóvizet.
You may also like
-
Az űrből leplezik le a Föld legnagyobb CO2 és metán kibocsátóit
-
Ötven nappal hosszabb a nyár Magyarországon, mint a hetvenes években volt egy új kutatás szerint
-
A gyógyszermaradványokat is lebontja a szennyvízből egy új magyar fejlesztés
-
Egészségesebb búza nemesítésén dolgoznak magyar kutatók
-
Hínárral is kell etetni a szarvasmarhákat, így lényegesen kevesebb üvegházhatású metánt bocsátanak ki egy kutatás szerint