A vásárlók kizárólag újrahasznosított termékeket vásárolhatnak a szardíniai pop-up áruházból. Nem is akárhogyan, ugyanis a műanyag a fizetőeszköz is, mivel az üzlet nem fogad el pénzt.
A szardíniai Porto Cervóban található pop-up áruházban (a pop-up boltok hirtelen és ideiglenesen bukkannak fel a városokban) újrahasznosított használati tárgyakat árusítanak, például műanyag vizes palackokat, elvihető kávéscsészéket és bevásárló táskákat.
A vásárlók hitelt kapnak az új termékekre, ideértve a színes csempéket és a lámpaernyőket is, azért, mert újrahasznosított termékeket visznek haza, ezáltal megtisztítják a környezetet. Legközelebb visszavihetik a tárgyat, vagy bármi egyéb műanyagot. ami feldolgozható. A körkörös gazdaságra épülő vállalkozás a Miniwiz Trashlab legújabb fejlesztése. A hulladék újrafelhasználásának lehetőségeit bemutató mobil laboratórium és bolt korábban megjelent a London Design Festivalon, a milánói design héten és Tibetben is bemutatták.
Az üzletet felszerelték a Miniwiz „Trashpresso” gépével és egy intelligens, Robin nevű szeméttárolóval. Robin nyomon követi és osztályozza a hulladékok típusát és pontokba szedi azokat. Az áruház ezeket a pontokat fizető eszközként fogadja el.
A vállalkozás nagy figyelmet kapott fejlesztésével, hiszen így lehetőség nyílik arra, hogy az újrafeldolgozás többé ne egy-egy nagyobb befektető és hulladékfeldolgozó üzem kiváltsága legyen. A hordozható Trashpresso újrahasznosító gépek egyfelől tisztítják és szárítják a hulladékot, majd felaprítják apró pelyhekké. Az alkotóelemek egy indukciós gépbe kerülnek, ahol a hevített műanyagot újraöntik.
A teljes gyártási folyamat kevesebb mint öt percig tart, a hulladéktól az új termékig. Minimális a költségszint (víz, sőt vezetékes villamos energia használata nélkül dolgozik a gép), hiszen napenergiával működik a szerkezet.
Az üzletben megtalálható a Miniwiz által átalakítandó hulladékfajták kiállítása is, a rétegelt lemez polcokon elrendezve a cseretermékek mellett (nyitókép). Az üzlet közepén formatervezett bútordarabok díszelegnek, amelyek eldobott tárgyakból készültek.
“Minden olyan termék, amelyet nálunk lát és megérint, egy előzőleg már használt csomagolási hulladékból származik,” mondta a Miniwiz alapítója, Arthur Huang. “Ennek az üzletnek minden hüvelykje tele van az emberek találékonyságának történeteivel” – tette hozzá.
A betérő vendégeket fogadó személyzet hulladék anyagból készült kabátot visel.
A Miniwiz alapítója az idei Milánó Design Héten azt mondta, hogy a bioplasztik ugyanolyan káros lehet a környezetre, mint a fosszilis tüzelőanyagokból készült tárgyak. Leggyakoribb formája a politejsav (PLA). Amikor a PLA-ból készített bioplasztika lebomlik, ez csökkenti a talaj pH-ját, és savassá teszi, ami hatással lehet a környező ökoszisztémára.
A bioplasztika újrahasznosítása jobb megoldás, mint az, hogy teret adjunk a bomlási folyamatoknak.
Forrás: Dezeen
You may also like
-
Gyenesdiás az első számú klímabarát település
-
A magyarok több mint 80 százalékát érdekli a környezetvédelem és a bolygó állapota
-
A divatipar még mindig több CO2-kibocsátásért felelős, mint a nemzetközi repülőjáratok és a tengeri hajózás együttvéve
-
Magyarországon debütál a Coca-Cola papírpalackja
-
Greenwashing: itthon is sok vállalat igyekszik elhitetni velünk, hogy zöld