A Párizs délnyugati részén épülő városi kert körülbelül 14 000 négyzetméternyi lesz – és ezzel egyben Európa legnagyobb fenntartható urbán farmja.
A Párizsban épülő hatalmas tetőkertben a tervek szerint több mint 30 különféle növényfaj jelenik meg, körülbelül napi 1000 kg gyümölcsöt és zöldséget szüretelnek majd főszezonban. 20-22 kertész gondozza a monumentális portát, akik kizárólag bio módszereket alkalmaznak.
„A cél az, hogy a gazdaság globálisan elismert fenntartható modelljét hozzuk létre” – mondja Pascal Hardy, az Agripolis mezőgazdasági társaság igazgatója. “Minőségi termékeket fogunk használni, amelyeket a természet ciklusaival összhangban termesztünk, és mindezt Párizs szívében.”
A párizsi Expo Porte de Versailles, a 15. kerületben jelenleg átalakítás alatt álló nagy kiállítási komplexum tetején épül a kert.
“Friss termékeinket a város délnyugati részén élő állatok táplálására használják fel – akár közvetlenül, veg-box rendszerekkel, akár üzletek, szállodák és étkezdék útján – ezáltal segítve az élelmiszer-szállítás okozta légszennyezés csökkentését” – mondja Hardy. “Ráadásul nem fogunk peszticideket vagy vegyszereket alkalmazni.”
A farm a városi mezőgazdasággal kapcsolatos szolgáltatások széles skáláját is kínálja, beleértve oktatási túrákat, csapatépítő műhelyeket. A helyi lakosoknak lehetősége nyílik saját kis parcellák bérlésére – speciálisan kialakított fa ládákban – ahol maguk is termelhetnek.
“Ha létre tudunk hozni egy olyan üzleti modellt, amely gazdasági szempontból életképes, az mintát ad a fenntarthatóságra törekvő városi gazdaságoknak is.”
Noha a nagyszabású városi-tetőtéri gazdálkodás önmagában nem új, ismertek például a hágai, a detroiti és a sanghaji nagyobb telephelyek, ez a párizsi farm több szempontból úttörő lesz. A világ legnagyobb tetőtéri gazdaságában saját technológiával kialakított aeroponikus, „vertikális” gazdálkodást folytatnak majd. Az aeroponikus termesztés során a növényeket speciális tárolókban nevelik, amelyekben a levegő keringtetésével oszlatják el az optimális mennyiségű tápanyagot.
“Elképzelésünk egy olyan város, amelyben a síktetőket és az elhagyott felületeket lefedik ezek az új növekvő rendszerek” – mondja Hardy. Párizs városa elkötelezte magát amellett, hogy 2020-ig 100 hektár növényzetet ültet a fővárosban, és ennek egyharmadát a városi mezőgazdaság teszi majd ki.
You may also like
-
Virágos sávok kialakításával segíthetjük a biodiverzitást akár a kertünkben is
-
Ronda és vélhetően egészségtelen, mégis sokan használnak gumiabroncsot növényültetéshez
-
Annyi sok haszna van a közösségi kerteknek, hogy éppen most is kialakítanak egyet
-
Ökológiai gazdálkodás: Magyarország a világ 10. legdinamikusabban fejlődő országa
-
Közösségi komposztálót állítottak a Tabánban