Egy Newcastle-ben napvilágot látott tanulmány szerint egy adag ruha finom mosásakor 800 ezerrel több mikroszál kerül a szennyvízbe, mintha hagyományos programot használnánk. A kutatók szerint ez azért is fontos eredmény, mert a környezetszennyező mikroműanyag szálak egy eddig nem ismert forráshelyére derült ezzel fény.
A Newcastle-i Egyetem kutatói háztartási mosógépeken végeztek teszteket, amikor kimutatták, hogy a finom mosás átlagosan 800 ezerrel több mikroszálat szabadít fel, mint a hagyományos mosású program.
„Az eredmény meglepetés volt” – mondta prof. Grant Burgess, a kutatást vezető tenger-mikrobiológus a The Guardiannek. “Arra számítottunk, hogy a több vízhasználattal járó finom mosás megóvja a ruhákat, és kevesebb mikroszálat old ki a textilekből. Az „agresszívebb” mosási programok nyomán, amelyek kevesebb vizet fogyasztanak és nagyobb sebességgel centrifugálnak, ellenben több szál jut a szennyvízbe. De kutatásaink szerint ennek valójában az ellenkezője igaz.”
„Ezek a mikroplasztik anyagok biológiailag nem lebomlóak, és mindeközben bekerülnek a környezetünkbe ” – tette hozzá.
A ruhaipar évente több mint 42 millió tonna szintetikus szálat termel. Túlnyomó többséget, mintegy 80% -ot poliészter ruházat készítésére használják.
Mivel a legtöbb mosógépben nincs olyan mikroszűrő, amely eltávolíthatja a mikroplasztikot a szennyvízből, azok a víztisztítókba kerülnek, és bejutnak az élő vizekbe, tengerekbe. A különböző forrásokból származó mikroműanyag szinte mindenütt jelen van a környezetben, a Csendes-óceán legmélyebb pontjaitól az Antarktisz érintetlen területeiig. A tudósok megtalálták a műanyagokat az organizmusok minden szintjén, a planktontól a tengeri emlősökig.
Egyes mosógépgyártók kezdik bevezetni a mikroszűrőket, de Mark Kelly, a Környezettudományi és Technológiai Intézetben közzétett tanulmány szerzője szerint már az is hozzájárulna a környezet védelméhez, ha kevesebben használnának finom mosást.
„Ez a kutatás kiemelten fontos, mivel segít meghatározni, hogy a mikroszálak milyen lehetséges úton jutnak el a tengeri környezetbe. Arról, hogy bizonyos mosási eljárások kockázatosabbak, eddig ilyen pontos adataink nem voltak” – mondta prof Tamara Galloway, az Exeteri Egyetem öko toxikológusa, aki ugyan nem vett részt a vizsgálatban, de értékelte azt.
„A vizsgált tengeri állatok többségében találtunk mikroszálakat, beleértve a teknősöket, a fókákat és a delfineket. Noha nem tudjuk biztosan megmondani, hogy milyen hatással vannak az egészségre, jelenlétük minimalizálása a tengeri környezet és az élőlénylánc védelme szempontjából kiemelt prioritássá vált” – jelezte Galloway.