Több mint 26 ezer tonna növényvédőszert értékesítettek tavaly Magyarországon – derült ki a NAIK Agrárgazdasági Kutatóintézet (NAIK AKI) hétfői jelentéséből.
A jelentés alapján a növényvédőszerek felhasznált volumene 2019-ben 2,7 százalékkal emelkedett 2018-hoz képest. A legnagyobb mértékben 2019-ben a gyomirtókra (33 százalék) volt igény, ezt követi sorrendben az egyéb szerek (30 százalék), a gombaölők (19 százalék), valamint a rovarölő szerek (18 százalék) forgalma. A jelentés arra nem tért ki, hogy hány százalék a biológiai növényvédőszer mindezeken belül.
Az értékesítés közvetlen mezőgazdasági felhasználóknak a gombaölő szerből tavaly az előző évhez képest szinte változatlan volt, több mint 5000 tonnát tett ki, értékben pedig közel 29 milliárd forint volt. Rovarölő szerekből közel 5000 tonnát értékesítettek. Gyomirtókból adták el a legtöbbet, mennyiségben 8840 tonnát. Egyéb szerekből 8000 tonna fogyott.
A különböző hatásmechanizmusú szerek értékesítési árait vizsgálva megállapítható, hogy a gyomirtók átlagára 2,5, a gombaölőké 4,7 százalékkal emelkedett, a rovarölőké 5,6, míg az egyéb szereké 7,5 százalékkal visszaesett – közli az MTI.
Fotók: flickr.com
You may also like
-
Fontos eredményre jutottak a MATE kutatói a gazdaságok fenntarthatóságával kapcsolatban
-
Hiába károsak, nem szabadulunk meg a GMO-któl, az Európai Bizottság ragaszkodik hozzájuk
-
Jó dolog, hogy nem kiöntik a megmaradt bort, hanem fertőtlenítő lesz belőle
-
Ökológiai gazdálkodás: Magyarország a világ 10. legdinamikusabban fejlődő országa
-
A növényvédő szerek mellett érvel az Agrárkamara