2016 óta nem fészkelt a kerecsensólyom a Kesznyéteni Tájvédelmi Körzetben. A szakemberek ürgéket telepítettek a területre a megfelelő táplálékforrás miatt, és fészkelőládákat is kialakítottak. Idén felfedezték az első fészket három egészséges fiókával.
A Kesznyéteni Tájvédelmi Körzeteben 2007 évig váltakozó sikerrel, de folyamatosan jelen volt a kerecsensólyom (Falco cherrug) – közöltea Bükki Nemzeti Park Igazgatósága.
2008-ban már csak kóborlóként jelent meg a területen, a Tisza bal partján fészkelt a Hortobágyi Nemzeti Park területén 2016-ig, majd akkortól már ott sem.
A Kesznyéteni Tájvédelmi Körzetben nem adta fel a reményt és különféle mesterséges fészkelő alkalmatosságokkal próbálta visszahívni a fajt.
2019 évben sikerült ürgét (Spermophilus citellus) telepíteni a tiszadobi gyepeken. Idén pedig végre fészkelőként újra megjelent a kerecsen: sikeres költéssel jelenleg három fiókát nevelnek. Már csak a kirepülés van hátra. Azt egyelőre nem tudják a szakemberek, hogy mi lehet az újbóli fészkelés oka, vélhetően az ürgék vonzzák a fajt.
A nyitókép illusztráció:
Egy korábbi fészek a BNPI területén
You may also like
-
Új tulajdonosát keresi az Ökoroom.hu
-
Szimulációs játék: legyél te az ökoszisztéma-miniszter
-
MME: ne vigyük haza a talált madárfiókákat!
-
Hiába van ősfákkal és madarakkal tele az újbudai saroktelek, két betonmonstrum épülne ide
-
Föld Napja: ma van az emberiség egyik legnagyobb közös mozgalmának a napja