Spanyolország elrendelte, hogy közel 100 000 nyércet öljenek le egy farmon, miután az állatok Covid 19-cel fertőződtek. Jelenleg hét mezőgazdasági dolgozónak és a nyércek 87% -nak pozitív a tesztje. A holland prémgazdaságokban becslések szerint már egymillió nyércet kellett elaltatni. Mindez felgyorsítja a gazdaságok bezárását, amit az állatvédők amúgy is régóta követelnek. Szót emeltek a fertőzőtt nyércek elaltatása, pontosabban annak módja ellen is, mert az különösen kegyetlen.
Spanyolországban Joaquin Olona, az északkeleti Aragón régió mezőgazdasági minisztere bejelentette, hogy legalább 92 700 nyércet (vidramenyétet) ölnek le egy prémgazadágban, miután az állatok Covid-19 vírussal fertőződtek. Az egészségügyi hatóságok gyanítják, hogy a koronavírust egy dolgozó vitte be a farmra. Olona szerint a körülmények alapvetően még tisztázatlanok, mint mondta, “nem teljesen egyértelmű, hogyan lehetséges az állatokról az emberekre történő fertőzés, és fordítva”.
A spanyol nyérfarcmot – Puebla de Valverde-ben, a Valencia tengerparti üdülőhelytől mintegy 100 km-re – május 22. óta figyelik a hatóságok, miután hét munkavállalónak pozitív volt a Covid-tesztje. Azóta egyetlen állat sem hagyta el a területet.
A legújabb PCR-teszt sokkoló eredményeket hozott: a nyércek 87%-a koronavírus-fertőzött volt. Még június elején bebizonyosodott, hogy a nyércek embereket is fertőzhetnek, így elrendelték az állatok leölését.
Hollandiában jelenleg a Covid-19 fertőzések 24 szőrmefarmban terjedtek el. Itt már egymillió állatot kellett elaltatni az elmúlt hónapokban. A tudósok is úgy vélik, hogy a koronavírust áprilisban két mezőgazdasági dolgozó hurcolta be a farmra. A tömeges nyérc-pusztulás röviddel ezután kezdődött – írja a The Guardian.
Kína, Dánia és Lengyelország után Hollandia a világ negyedik legnagyobb szőrmegazdálkodója. Spanyolország a hetedik legnagyobb európai termelő.
A holland nyérctenyésztés 2024-re fokozatosan megszűnik, de az aktivisták sürgetik a bezárások felgyorsítását. A holland parlament el is fogadott egy indítványt a múlt hónapban ennek kapcsán.
Csütörtökön Joanna Swabem a Humane Society Internatiolan (HSI) nemzetközi állatjogi szervezet közszolgálati igazgatója elmondta, hogy a Covid-19 fertőzési kockázatai és a nyérctenyésztés körülményei a tenyésztés azonnali befejezését követelik.
A nyércek kiirtása és annak módja miatt számos állatvédelmi egyesület tiltakozik, ugyanis leggyakrabban szén-monoxid gázzal ölik meg őket. Swabe szerint a gázképzés különösen kegyetlen módszer, mert a nyércek (nagyon ügyes úszók) viszonylag hosszú ideig bírják levegő nélkül, így lassan pusztulnak el.
Már a pandémiát megelőzően is azt mutatták a HSI adatai, hogy a prémesállat-tenyésztés globálisan hanyatlik, főként a csökkenő kereslet és a tenyészés betiltása miatt.
A finn szőrme árverező társaság, a Saga Furs friss adatokat is közölt. Ezek szerint legutóbbi aukciójukon, amely június 29-én kezdődött és a múlt héten zárult le, 4,9 millió nyércbőrt kínáltak eladásra, de csak körülbelül az egyötödét értékesítették. Így a várt 33 millió font helyett 200 millió font volt a bevétel. A cég vezetője, Ljung elmondta a Guardiannak, hogy az eladások ismét növekednek majd, amikor a nemzetközi határok újból megnyílnak.
Számos ország betiltotta a prémesállat-tenyésztést, köztük az Egyesült Királyság (2000-ben), Ausztria és Horvátország. Szlovákia, Norvégia és Belgium fokozatosan szünteti meg, hasonlóan Hollandiához, és a tilalmakat fontolgatják Írországban, Montenegróban, Bulgáriában, Litvániában, Ukrajnában és Észtországban.
Közben a legnagyobb divatházak is sorra jelentik be, hogy nem forgalmaznak állati szőrből készült terméket. A legfrissebb bejelentés a Prada Csoporttól érkezett 2019-ben.