Egy speciális, a NASA által kifejlesztett légtisztító anyaggal vonták be a nemrég elkészült falfestményt Varsóban. A festmény légszűrő hatása a szakértők szerint 780 darab fáéval azonos.
Ugyanezzel az anyaggal kezelte a bilbaói Guggenheim Múzeum a reklámhordzóit – írja az Octogon. A technológia alapja a fotokatalízis. A napfény által kiváltott katalitikus folyamat során a levegőben lévő oxigén és vízgőz a káros anyagok egyfajta tisztítószerévé alakul, ami jól alkalmazható a levegő tisztítására is.
A technológia fényenergiát használ a káros légszennyezők lebontására és ártalmatlan anyagokká történő átalakítására. A festékkel bevont bármely felület aktív légtisztító felületté válik, amely segít megvédeni az embereket a káros gázoktól.
Kifejezetten hasznos az eljárás olyan területeken, ahova nem lehet fákat ültetni. Például forgalmas városközpontokban.
Varsóban a Politechnika metróállomás mellett állították fel a festményt, melynek a légtisztító képessége a szakértők szerint 780 darab fáéval azonos napi szintre lebontva.
Az alkotást Dawid Ryski és Maciek Polak lengyel művész készítette a Converse City Forests projekt részeként.
A koncepció lényege egy olyan falkép, amely a városi környezetet a természettel összevonja. Ryski, aki egyébként tájépítész elsősorban az építészeti elemekre, míg Polak a természeti alkotórészekre koncentrált a munka kidolgozása során. A kezdeményezést a Converse amerikai cipőgyártó cég indította el. A felkért 13 művésszel nemcsak Varsóban, hanem további 11 nagyvárosban (például Sydney, Sao Paolo, Lima és Bogota) is közösen tisztítják a levegőt.
You may also like
-
A most kifejlesztett legfehérebb festék segíti az épületek, ezáltal a bolygó hűtését
-
2 milliárd tonnányi szén-dioxidot őriznek Ausztrália tengeri területei, sérülésük hatalmas veszélyt jelentene
-
Baj, ha kihalásszák a nagytestű halakat, mert a tengerekben rengeteg CO2-t kötnek meg
-
Közép-Európa legnagyobb, háromdimenziós függőkertje és cseresznyefa-liget is van a most megnyílt Széllkapuban
-
Rekordmértékben csökken idén a szén-dioxid-kibocsátás