Ha a Mátrában kirándulunk ezekben a napokban, lekerített területekre bukkanhatunk. Nem építkezés zajlik, csak a békák és egyéb kétéltűek élőhelyeit hozzák rendbe. Közismert ugyanis, hogy a kétéltűek az egyik legérintettebb élőlénycsoport a klímaváltozás során.
A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság természetvédelmi projektet indított a Mátrában és a Keleti-Cserhát területén a kétéltűek és egyéb, vízi gerinctelenek védelméért. Ennek érdekében visszaállítják a vízfolyások hosszirányú átjárhatóságát, stabilan „működő” kubikgödröket alakítanak ki, megóvják az erdei kisvízállásokat – jelzk közleményükben.
A klimatikus változások, jelentős szárazodások, hőhullámok, erdei kisvizes élőhelyek megszűnése, új betegségek megjelenése veszélyezteti az élőlényeket és az élőhelyeket, a természetvédelemnek ezt mérsékelnie kell – írják.
A Pisztrángos-tó és környezete régóta az egyik legismertebb kétéltű szaporodó hely a Mátrában, és mint ilyen, az egyik legrégebben vizsgált helyszín is. Az ingadozó vízjárás és a feliszapolódás miatt már részlegesen kikotorták a tavat, az árnyékoló fákat pedig megnyestél, hogy kevesebb levél hulljon a vízbe. A tónál és az alatta levő égeresnél modern műtárgyakat építettek be (zsilip és árapasztó műtárgy – túlfolyó), illetve építenek jelenleg is.
Ha valaki erre jár, akkor láthatja, hogy az építési területet körbeszalagozták, ez azt jelenti, hogy még most is zajlik az élőhelyek rendbehozatala. A kirándulóktól türelmet és megértést kérnek.
Fotók: bnpi.hu
Nyitókép: unsplash (illusztráció)
You may also like
-
Új tulajdonosát keresi az Ökoroom.hu
-
Élet a csemetekertben – oktatófilm kicsiknek és nagyoknak az erdőkről és az erdősítésről
-
Évente 4,7 millió hektár erdő tűnik el a Földről
-
Egyre többet tudunk a hazánkban telelő erdei fülesbaglyokról
-
Még a ’90-es években is eltávolították a holtfákat az erdőkből, ezért nincs elegendő természetes odú