Két fiatal magyar gyógyszervegyész, Madaras Liz és Lévay Krisztina olyan baktériumkoktélt állítottak elő, amely megszabadíthatja a világot az egyszerhasználatos műanyagok hulladékától.
A két fiatal egy olyan olajalapú műanyagokat újrahasznosító biotechnológiai eljárást fedeztek fel, amellyel az eddig eltüntethetetlen műanyagokat teszik komposztálhatóvá. A lányok Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen ismerkedtek meg: Madaras Liz biomérnök, Lévay Krisztina pedig vegyészmérnök hallgatóként tanult.
Kutatásaikat egy garázslaborban kezdték, ’80-as évekbeli eszközökkel, kis költségvetéssel, aztán elkezdtek dolgozni azért, hogy egy “egészséges biotechnológiai vállalkozás” legyenek, és ne csak egy kutatási projekt. Felfedezésük mára védettséget élvez, kialakították cégstruktúrájukat, már nyolcan dolgoznak Poliloop nevű cégüknél, és találtak terveikhez magyar befektetőt is – mondták el a Kék Bolygó című az adásban.
Az innováció lényegét Lévay Krisztina úgy foglalta össze, hogy más technológiákkal szemben ők nemcsak egy szegmensre koncentrálnak;
baktériumkoktéljuk a műanyagok széles spektrumát képes lebontani, nagyjából minden olyan műanyaghulladékot, ami egy háztartásban keletkezik.
Madaras Liz szerint eljárásuk azért különleges, mert a műanyagokat, amelyeket időtállónak terveznek, a baktériumokkal képesek környezetazonos anyaggá átváltoztatni, így azok vissza tudnak kerülni az ökoszisztémába. Ugyanis az olaj, amiből ezek a műanyagok készülnek, sok millió évvel ezelőtt állati és növényi maradványokból keletkezett.
A lebontáshoz semmiféle előzetes kémiai kezelésre vagy előválogatásra nincs szükség. A szelektíven gyűjtött műanyaghulladékot az általuk felfedezett technológiával mintegy nyolc hét alatt környezetben hasznosítható biomasszává alakítják, amelyet később talajjavítóként lehet használni a mezőgazdaságban. A végterméket külső laboratóriumok is vizsgálják, eddig jó eredményeket kaptak, de az ipari hasznosítás előtt még többször elvégeztetik ezeket a teszteket – mondták.
A két kutató beszélgetőtársa Áder János volt, aki szerint ezzel az eljárással nagy lépést lehetne tenni annak érdekében, hogy a környezetet elborító és komoly károkat okozó műanyagszemét problémáját, újrahasznosítását megoldjuk – idézi az MTI.
Fotók: Pililoop.com
You may also like
-
Az űrből leplezik le a Föld legnagyobb CO2 és metán kibocsátóit
-
Ötven nappal hosszabb a nyár Magyarországon, mint a hetvenes években volt egy új kutatás szerint
-
A gyógyszermaradványokat is lebontja a szennyvízből egy új magyar fejlesztés
-
Egészségesebb búza nemesítésén dolgoznak magyar kutatók
-
Hínárral is kell etetni a szarvasmarhákat, így lényegesen kevesebb üvegházhatású metánt bocsátanak ki egy kutatás szerint